Pages

07 May 2009

Nije baš tako jednostavno

Dušan Telesković u današnjoj Politici kaže da bi država češće morala da postavlja pitanje "Odakle ti pare?" Kaže da je to jednostavno uraditi - vidiš kako neko živi, proveriš koliki je prihod prijavio za prošlu godinu, pa ako se proceni da prijavljeni prihod ne omogućava takav život, to znači da je taj neko utajio porez.

Međutim, sve to ni izbliza nije tako jednostavno, jer uopšte nema razloga da se tvrdi da prihodi na nivou godine moraju da budu veći od rashoda. Naime, rashodi mogu da budu daleko veći od prihoda, ako trošiš na teret prethodnih godina (ako trošiš ušteđevinu) ili na teret budućih godina (ako si uzeo kredit koji ćeš otplaćivati u budućnosti).

To što neko ima platu 500 evra, a živi u stanu čiji zakup košta 5.000 evra, jeste indicija, ali svakako ne i dokaz utaje poreza, jer možda troši pare koje je zaradio pre 20 godina. A tome je veoma teško ući u trag.

5 comments:

Vlada said...

Neko ko do 1992 nije imao ništa a onda krenuo da mu skače standard, u 90% posto slučajeva je stekao imovinu ili kriminalnim aktivnostima, ili vezama sa državnim i partijskim aparatima. Ne može da se kaže da je neko čekao rat i sankcije da bi kupio kuće, stanove, fabrike ili besna kola... Npr. kako neko ko ima 30 godina, roditelje koji jedva sastavljaju kraj sa krajem može da vozi dobra kola?

немања ненадић said...

Није тако просто, али можда није ни неизводљиво. Нови закон о одузимању имовине стечене кривичним делом има и (иначе правно проблематичну) конструкцију да када имају осумњиченог за неко озбиљно кривично дело испитивању подлеже сва његова имовина и то тако да он мора да докаже начин стицања. Тек ће да се види како ће то да иде у пракси. Има још једна ствар у правном систему - 2003 је донет закон према којем је свако ко има више од 20 милиона динара имовине био дужан да то пријави. Последица је да се на непријављену а евентуално утврђену имовину у каснијим годинама плаћа порез по највишој стопи. Међутим, никад нисам чуо да су некада применили овај закон.

Marko Paunović said...

Poenta nije bila da to nije moguce, vec samo da nije moguce na nacin na koji predlaze Dusan Teleskovic.

Ne mozes da prosto pogledas prihode u prosloj godini, uporedis ih sa necijim standardom zivota i utvrdis da li je utajio porez.

Moras da udjes u poreklo imovine, a to nije jednostavno. Naravno, nije nemoguce.

chaf said...

Има још једна ствар у правном систему...
:)

немања ненадић said...

Ма наравно, све се слажем са тобом. Новинари су иначе страшно склони поједностављивању. Хтео сам да проширим причу (кад новинар већ то није учинио) на то да чак постоје нека законска решења која би се могла применити на наречени случај а која су заснована на идеји коју је изнео.