19 September 2006
Predsednik Senegala pametniji od Jeffrey Sacksa
Iako ima nekih problematičnih shvatanja, tipa ono da je budućnost Senegala u poljoprivredi, ovaj čovek normalnije i razumnije razmišlja od mnogih Ivy League ekonomista i nobelovaca.
"I believe in a liberal economy and have never put much faith in the state-run economy, because it fails. I support the state, but not the state-run economy. The state should intervene only to create the conditions necessary for the private sector to thrive. I am counting on the private sector, because it is crucial to Senegal's future."
Čist tržišni fundamentalista, što reko Stiglitz. Nije pametan ko drug Evo Morales i učitelj mu Čavez. (Ako niste znali, nobelovcu je Morales novi favorit. Već je nahvalio njegovu nacionalizaciju nafte i gasa kao "mudru ekonomsku politiku")
A i Sacks bi morao da protestuje. "Gde sam tu ja" (i moj plan za borbu protiv siromaštva)?
Taksi dozvole
Predsednici taksi udruženja veći su optimisti od svojih zaposlenih i očekuju da će, kada "divljaci" budu potpuno sklonjeni sa ulica, imati čak 30 odsto veći promet i zaradu. Oni poručuju građanima da smanjena konkurencija neće dovesti do poskupljenja.
Neće dovesti do poskupljenja ali će oni imati 30% veću zaradu? Kako? Da bi to moglo mora doći ili do 30% poskupljenja ili do najmanje 30% većeg čekanja. Najverovatnije prvo do većih čekanja, a onda do poskupljenja.
"Samim iskorenjivanjem ove pojave, imaćemo veće obaveze, a ne samo prava. Doći će do poboljšanja kada je u pitanju bezbednost i kvalitet prevoza", kaže Aleksandar Bijelić, iz Žutog taksija.
Jeste, sve je to zbog kvaliteta i bezbednosti. Onih 30% nije u prvom planu.
"Divlji taksisti" se pozivaju na član Ustava koji garantuje da svako slobodno može da izabere svoju profesiju bez mogućnosti da ga neko, u ovom slučaju Skupština grada, ograničava u tome.
S druge strane, grad isto kao i većina drugih metropola u svetu, ima jasna ograničenja koliko taksista može da bude i pod kojim uslovima može da se dobije "plava pečurka".
Prema stručnim procenama, za grad od dva miliona ljudi dovoljno je 4.500 taksista, a trenutno ih ima 6.000. Inspektori zato poručuju nelegalnim taksistima da je za njih bolje da promene profesiju nego da čekaju dozvolu.
Baš me interesuje ko to pravi stručne procene o broju taksija u gradu. Stručnjaci za broj taksija? Sa Instituta za taksi?
To što većina metropola ima ograničenja broja taksija znači da u većini metropola vladaju slični lobiji. Samo što je način dobijanja licence obično malo drugačiji. U New Yorku grad prodaje licence na javnoj aukciji. Kada se licenca jednom kupi ona postaje vlasništvo i može se dalje preprodavati, a tržišna cena često prelazi 200,000$. Nije ni to najbolje rešenje jer je broj taksija manji od optimalnog a cena veća - ali je način dobijanja dozvole jasan i prihod se preko sistema aukcije licenci preliva u gradsku kasu. A Beograd izdaje licence arbitrarnom voljom birokrata - što je otvoreni poziv na korupciju.
Nadam se da će taksisti bez licence ostvariti svoje ustavno pravo. A da ne pominjem što jedna gradska vlada izdaje dekret o eksproprijaciji privatnog vlasništva!
Pobeda desnice u Švedskoj
Nešto slično se desilo krajem 80-ih kad je Karl Bilt pobedio sa sloganom "Švedska mora da krene ispočetka". I počele su značajne reforme. Da li ćemo gledati reprizu? Ovaj put nije u pitanju deregulacija privrede, već švedska sveta krava - država blagostanja. Sačekajmo. Možda je na putu nova Irska.
Iran je sledeći?
Verujem da Irancima stvarno nije jasno šta sad SAD i deo Evrope hoće od njih. Demokratija tamo prosto nije jedina igra u gradu i veliki deo njih smatra svoj islamski režim legitimnim. Na proteklim izborima su imali priliku da izaberu između umerenog Rafsandžanija i ekstremno religioznog Ahmadinedžada, i oni su izabrali religioznu opciju. Iran nije demokratija, ali nije ni grupa ludaka kao što to hoće da predstavi Bušova administracija.
Ako oni i naprave atomsku bombu, zašto bi to odmah izazvalo nekakvu katastrofu? Nuklearno oružje imaju i ostale autoritarne i potencijalno opasnije zemlje kao što su Kina i Pakistan, a imao je sve vreme i SSSR pa se ništa nije desilo. Iz istog razloga, ravnoteže straha. Iran već duže vreme ima hemijsko oružje i nije ga upotrebio.
Generalno ne može da raduje ako još jedna zemlja, demokratska ili ne, pravi nuklearno oružje. Ali govoriti o vojnoj intervenciji zbog toga? Suludo. I neće se nikada ni desiti, kao što Ahmadinedžad zna.