Pages

08 December 2007

Hleba i igara

Economist je proglasio kraj epohe jeftine hrane. Odnosno, kažu da u narednih 10 ili više godina hrana će verovatno biti samo skuplja. Pošto se u svetu danas proizvodi više hrane nego ranije za skok cena je isklučivo kriva veća potražnja. Economist nudi interesantno objašnjenje.

Prvo, i očigledno, zbog veće potražnje za hranom u Aziji. Potražnja za žitaricama se ne povećava sa povećanjem prihoda u zemljama Azije, ali potražnja za mesom je usko korelisana sa prihodima stanovništva. Prosečan čovek ne kupuje više hleba ako ima više novca ali kupuje više mesa. Više žitarica je potrebno za prehranu stoke da bi se zadovoljila veća potražnja za mesom. Svaki dan naučim nešto novo.

Drugo, i manje očigledno (bar meni), potražnja za žitaricama je veća zbog popularnosti goriva etanola koji se dobija preradom kukuruza. Ako se ne varam koriste kukuruz.

Kao odgovor na ovaj problem mnoge vlade, uključujući i našu, rade na ograničavanju tržišta. Neke zabranjuju izvoz, druge uvode izvozne takse, dok neke poput Rusije i Venecuele uvode kontrole cena. Economist zaključuje da ako je već cilj omogućiti siromašnima da kupuju jeftiniju hranu onda bi verovatno bilo bolje najsiromašnijima davati novac da pokriju razliku u ceni umesto da subvencionišu i ljude koji bi mogli da plate skuplje proizvode. Manja šteta.

2 comments:

Marko Paunović said...

Da, etanol vuce cene secera navise, a posto zemlje poput SAD ne mogu da se takmice u secernoj repi, onda oni prave etanol od kukuruza. Vise cene kukuruza vuku cene stoke, a cena stoke vuce i cene mleka.

Takodje, visa potraznja za uljima i alkoholima vuce i cenu zemljista, sto onda vuce (gura?) cene svih poljoprivrednih proizvoda.

Medjutim, ja ne verujem da ce takav trend opstati. Jednostavno, ima toliko neobradjene ili lose obradjene zemlje na svetu, pogotovo u Africi, da mislim da ima jos prostora za povecanje ponude, pa samim tim i za pad cena. Verovatno sada traznja za mesom i mlekom iz Kine toliko brzo raste da ponuda ne moze da se prilagodi, ali verujem da ce to da se vremenom sredi.

Lazar Antonić said...

Ne mora ni cena zemljišta da raste, dovoljno je da se na više zemljišta sadi kukuruz da bi bilo manje za druge kulture, koje postaju skuplje.

Sigurno da ima još neobrađene zemlje. Ne moraš ni da je tražiš u Africi, imaš je koliko hoćeš u Americi.