Pages

23 November 2007

Koliko lošije živimo?

OECD je objavio rezultate istraživanja u kojem su uporedili životni standard za 55 zemalja u 2005. godini. Upoređivali su tu oni još nešto ali je životni standard meni bio najzanimljiviji. Ostavljam drugim entuzijastama da dalje analiziraju i objašnjavaju ove rezultate.

Životni standard u ovom slučaju znači stvarna pojedinačna potrošnja, i osim što uzimaju u obzir različiti nivo cena proizvoda i usluga u posmatranim zemljama takođe vode računa i o uslugama koje finansira vlada kao što su obrazovanje i zdravstvo a koji mogu bitno da se razlikuju od zemlje do zemlje.

Najinteresantnije je što je OECD objavio i rezultate za zemlje zapadnog balkana, po kojim je životni standard u Srbiji 2005. bio 68% lošiji nego u prosečnoj zemlji OECD. Ispred nas u regionu je samo Hrvatska gde je standard lošiji samo 57%. U Albaniji, koja je najgore rankirana u našem okruženju, je standard 80% lošiji nego u OECD proseku dok su Bosna, Makedonija i Crna Gora negde između nas i Albanije. OECD inače okuplja 30 najbogatijih zemalja na svetu.

Kada bi se gledale cifre nominalnog GDP-ja u Srbiji bi se (u 2005.) živelo lošije samo 60% nego u proseku u zemljama OECD-a. Ipak zbog relativno viših cena životni standard je 68% lošiji. Slična je situacija sa svim zemljama u okruženju.

Daniel Mitchell sa Cato instituta koristi ovo istraživanje kao dokaz da smanjenje poreza i države uopšte utiče na povećanje životnog standarda. Koristi primer Islanda gde je u 2005. standard bio 28% viši nego u proseku OECD-a dok je 2002. bio viši samo 13%. Kaže da je Island u međuvremenu smanjivao poreze. Sa druge strane većina zemalja Zapadne Evrope, poznatoj po velikoj državnoj potrošnji, beleži relativni pad standarda.

No comments: