Pages

10 December 2006

General Pinoče

Umro je danas. Najvažnije u karijeri:

1) Opravdano je izvršio državni udar 1973. da bi uklonio rastuću Aljendeovu dikaturu. Da je Aljende bio demokratski izabran je delom mit, jer je ustvari dobio samo 36% glasova, a nije bilo drugog kruga. Onda je odmah počeo da izdaje dekrete, krši ustav, nacionalizuje privatnu svojinu i gura zemlju u socijalizam. Podržan Nixonom i Kissingerom, general Pinoče izvršio je državni udar.

2) Sa slike se vidi da nije bio Gandi. Pod njegovim režimom je stradalo oko 3,000 političkih protivnika, uglavnom komunista.

3) Posle par godina diktature počeo je da sluša ekonomiste. Pozadina priče je da je negde 1960-ih Katolički univerzitet u Čileu uspostavio saradnju sa Univerzitetom u Chicagu (tada još uvek ne toliko prestižnim kao deceniju ili dve kasnije). Studenti su išli na postdiplomske studije u Chicago gde su učili od Friedmana, Stiglera, možda i Hayeka koji je predavao na katedri za sociologiju. Ta grupa mladih ekonomista koja se vratila u Čile postala je poznata pod imenom Chicago Boys. Uspeli su da ubede Pinočea da preduzme radikalne ekonomske reforme, uključujući i prvu privatizaciju penzionog sistema na svetu. Epilog je da je Čile danas ubedljivo najrazvijenija privreda Južne Amerike i liberalna demokratija. Pinoče je 1989. raspisao izbore na kojima se i sam kandidovao, ali izgubio. Ali osnove sistema su ostale, a glasači više nikada nisu birali komuniste tipa Aljendea.

Ovde je naš raniji post o opravdanosti državnog udara 1973. Na Katalaksiji je tekst o nedoslednosti kritikovanja Pinočea a hvalisanju kineskog režima, daleko goreg po pitanju ljudskih prava.

2 comments:

Anonymous said...

Odsustvo reakcija citalaca na tvrdnju da je Pinoce "opravdano izvrsio drzavni udar" najbolji je komentar. Pitanje je da li je to mozda manir iz totalitarizma? Kao da ste zaboravili genezu fasizma. Tamo svi misle isto, a drugacije i ne mogu, ako zele da ostanu u zivotu. Pinoce je bio obican diktator, a cisto sumnjam da je bio poznavalac marginalisticke teorije u ekonomiji.
Ali i cutanje je reakcija.
U ovom slucaju veoma primerena.

Anonymous said...

Pinoce nije bio poznavalac teorije, ve cje imao zdravog razuma da pozove ljude koji zagovaraju stvari koje zvuce logicno. Ni Mart Laar, najsupesniji reformator u Evropi nije bio ekonomsita, vec istoricar.

Da li je udar bio opravdan ili ne moze se suditi na osnovu raznih kriterijuma. Ako pogledas kakva je bila sudbina zemlje, udar je bio svrseno opravdan jer svakako nije trebalo cekati da ALjende uvede komunizam po modelu svog idola Fidela Kastra. Na kraju Pinoce je odstupio s vlasti mirno, zar ne, a ostavio Cile kao najbogatiju i najprosperitetniju zemlju u Juznoj Americi. Gde bi bila da je ostao Aljende i zavrsila u komunizmu ili nekom sistemu kao sto je Cavezov u Venecueli?

Inace, Pinoce nema nikakve veze sa fasizmom, kao ni Franko. to je izmisljotina komunista koji svakog ko im se ne svidja nazivaju fasistom. Fasizam je revolucionarna socijalisticka doktrina, a Pinoce je klasicni vodja tradicionalisticke, konzervativne vojne hunte.