Pages

03 April 2009

Libertarijansko slobodoumlje, pravo

Pre nekoliko dana sam se zalio na nedoslednost mnogih libertarijanaca u pogledu legalizacije droga. Hteli bi da budu slobodoumni, ali ne previse. Gene Heley sa libertarijanskog Cato instituta koga sam citirao iznosi "hrabar" predlog da se legalizuje marihuana u medicinske svrhe, sa komicnim obrazlozenjem da niko nema prava da se postavlja izmedju doktora i pacijenata (ali ima izmedju pojedinca i njega samog, tj njegove slobodne odluke da kupi naprimer heroin. Ili izmedju lekara i pacijenta koji bi da koriste opijum umesto marihuane:)).

Evo sad pravog libertarijanca na malo ocekivanom mestu, Univerzitetu Harvard. Profesor ekonomije na Harvardu Jeffry Miron, zalaze se za legalizaciju svih droga, od lakih do teskih: " Legalization is desirable for all drugs, not just marijuana. The health risks of marijuana are lower than those of many other drugs, but that is not the crucial issue. Much of the traffic from Mexico or Colombia is for cocaine, heroin and other drugs, while marijuana production is increasingly domestic. Legalizing only marijuana would therefore fail to achieve many benefits of broader legalization.

It is impossible to reconcile respect for individual liberty with drug prohibition. The U.S. has been at the forefront of this puritanical policy for almost a century, with disastrous consequences at home and abroad.
"

Ocigledno, dosadni profesor sa Harvarda se ne plasi, poput mladih i slobodoumnih libertarijskih aktivista, da kaze kako heroin i kokain treba legalizovati, zajedno sa marihuanom. I zato i ima krediblitet da kaze da je zabrana droga "suprotna individualnoj slobodi" ili cak ustavnim principima.

Ali, nije to najfascinantnije u njegovom clanku. Zapravo, kad procitate ceo taj clanak vidite sijaset prakticnih cost-benefit argumentata za legalizaciju teskih droga, od njihovog podsticanja nasilja, terorizma, kriminala, suzavanja gradjanskih sloboda, kontraproduktivnosti, katastrofalnih ekonomskih efekata itd. Stvar koja najvise razocarava kod "boraca za legalizaciju marihuane" nije to sto oni koriste cost-benefit analizu, a ne argument slobode, kada obrazlazu taj svoj predlog, nego sto ne primenjuju cost-benefit analizu i na teske droge (kao Miron). Umesto toga, oni precutno prihvataju konzervativni tabu vezan za ove droge.

3 comments:

perica said...

Kad smo kod mladih i slobodoumnih libertarijanskih aktivista, preporučujem vašoj pažnji i kritičkom oku tekst "Legitimitet sile i nasilja u politici" iz pera Đorđa Trikoša na sajtu Libek-a.

glas naroda said...

mislim da preterujete sa ovom pricom o cato kukavicama. ja sam sporni tekst dozivela kao tekst koji je inspirisan trenutnim politickim trenutkom pa se zbog toga skoncentrisao na marihuanu, a ne tekst opstijeg tipa koji se bavi problemom legalizacije droga u principu ali eto, ne sme da ide do kraja.

uostalom, ima danas cato tekst o rezultatima dekriminalizacije teskih droga u portugalu. ne deluje mi da je autor sokiran ili suprostavljen tako necem, naprotiv.

Ivan Jankovic said...

da, to je novo o Portugalu, to je odlican tekst koji nije bio objavljen u trenutku kad sam pisao ovaj post. Ja sam kometnarisao prethodni tekst Gene Heyleya. Ovo novo je odlicno.