I sam sam sebi više dosadan sa ovom pričom oko marži i monopola, ali šta da radim kad novine svaki dan pišu o tome...
Novinari Blica konstatuju u intervjuu sa ministrom Bubalom "Činjenica je da se proizvođači i trgovci kod nas dogovaraju i ti dogovori dižu marži i preko 50 odsto". Otkud je ovo činjenica? Ko je to dokazao? Ko se tačno dogovarao o maržama? Takođe, Bubalo ih upućuje na Eurostatove podatke, a oni kažu "Možda po Eurostatu nije, ali u prodavnicama to izgleda drugačije." Možda Eurostatovi podaci nisu dobri, ali se ne može paušalno tvrditi da statistika ne valja samo zato što se novinaru čini da statistika ne valja.
Ali, najzanimljiviji je kraj intervjuja. Novinar, umesto da zaključi da se problem monopola može rešiti slobodnijim uvozom hrane, traži od ministra da ograniči uvoz "svega i svačega". Ona (Radenka Marković) uopšte ne shvata da se istovremeno zalaže za dve potpuno suprotstavljene stvari - niže cene hrane i teži uvoz iste te hrane.
Zbog ovakvih stvari sam ja nešto tolerantniji prema domaćim političarima od mojih kolega blogera na TR-u. Vrlo često javnost ne zna šta hoće, ali očekuje da političari reše problem koji javnost uopšte ne zna da definiše, a vrlo često su problemi prosto suprotstavljeni. Kada javnost ima ovako pogrešnu sliku o tome kako stvari funkcionišu, političari su često u situaciji "ako uradim - ne valja, ako ne uradim - opet ne valja". Ako smanje carine i snize cene hrane, pitaće ih za deficit. Ako otežaju uvoz i smanje deficit, pitaće ih za cene. Kako god okreneš ne valja.
5 comments:
jel smem da stavim link na TR u komentar na blicu? mozda novinarka procita..
Zašto ne, mi ne mozemo da ti zabranimo i kad bi hteli :)
Hm, ali problem je sto Vlada "ne zeli " da resava probleme monopola, zato sto ne sme. Tuzno ali istinito. Ne moze nasa roba da bude jeftinija u Bosni i Makedoniji, nego ovde.
"Sve je isto samo njega nema" :)
Milane, ali moze nasa roba da bude jeftinija u inostranstvu cak i ako niko nema dominantan polozaj.
Prvo i najociglednije, ako je tamo PDV nizi nego ovde, onda ce po definiciji biti niza cena. Ja ne znam koja je stopa PDVa na hranu u Nemackoj, ali moguce da je niza od ovdasnjih 8%.
Drugo i manje ocigledno... Ako recimo US Steel Srbija ovde ima mnogo malih kupaca, ali samo jednog generalnog zastupnika za Bosnu, recimo, onda taj generalni zastupnik moze za sebe da obezbedi mnogo povoljniji rabat nego sto moze ijedan domaci kupac.
Trece i vrlo ocigledno. Nasa drzava i dalje isplacuje izvozne subvencije za gomilu prehrambenih proizvoda. Te subvencije cine nasu robu jeftinijom u inostranstvu nego sto je ovde.
Ja ne kazem da je bilo sta od gorenavedenog tacno, vec da cinjenica da je negde nasa roba jeftinija nego ovde uopste ne mora nista da znaci.
Meni se zbog ovog članka u Blicu čini da ministar Bubalo čita TR. Kaže:
"Odijum o kom govorim nastao je ove jeseni, kada je zbog suše poskupela hrana. Monopolisti ne treba suša da bi izvlačio monopolsku korist, dovoljna mu je monopolska tržisna pozicija"
Nisam čuo da je ministar koristio taj argument dok ga Slaviša nije pomenuo u postu Inflacija i monopoli
Lepo.
Post a Comment