Ako je još uvek tačno da Narodna banka Srbije zapošljava 2800 ljudi, Srbija je na ovom grafiku odmah iza Rusije po broju zaposlenih u centralnoj banci, jer po mojoj računici ima 38 centralnih bankara na svakih 100.000 stanovnika. To je manje od ruskih 50, ali daleko više od američkih 7, japanskih 4 ili britanskih 3.
Šta je u pitanju -- naše bankarsko tržište je toliko razvijenije ili je dinar toliko važniji od dolara, jena i funte da nam treba deset puta više ljudi da njim upravlja?
6 comments:
Izgleda da su malo smanjili, po poslednjim finansijskim izveštajima imaju 2.523 zaposlena.
www.nbs.yu/export/internet/latinica/10/10_7/index.html
Isto koliko i za selektora fudbalske reprezentacije
Nijedan. "Dobra monetarna politika" je sama po sebi kontradikcija. Pitanje koja se ticu sredstva razmjene nek odluci trziste a ne ikakva "centralna banka".
али... не може се баш овако поредити
за почетак све земље у Еуро зони емају Монетарни сектор јер њима све одлуке у вези тога доноси Европска банка
даље... супервизија (контола банака, осигуравајућих друштава и осталих фин организација) је у другим земаљама издвојена, од нас није јер сами нису могли да се покрену
него су основани у оквиру НБС па ће се изводјити кад "стану на своје ноге"
исто важи и за Национални центар за платне картице, бонитет, принудну наплату, плати промет...
то све треба да буду издвоје институције, и надајмо се да једног дана хоће :)
нпр. Центални регистар за хартије од вреднсоти је дуго година био део НБС док се нису довољно осамосталили...
Zato nisam poredio zemlje evro zone nego one sa svojom valutom: USA, UK, Japan. Sve imaju daleko manje zaposlenih nego Srbija.
Drugo, supervizija uglavnom jeste u sklopu njihovih centralnih banaka. Drugo je berzanska supervizija, ali to je i kod nas posebno, Centralni registar i Komisija za hartije od vrednosti.
Post a Comment