Jedno od često raspravljanih pitanja, posebno u Americi, je da li je koncept privatne svojine "jači" od zabrane diskriminacije. Po meni, jeste, ili barem treba da bude. Privatna svojina znači da vlasnik stana može da zabrani pristup kome god želi. Natpisi na vratima stana poput "zabranjen pristup muškarcima", "zabranjen pristup starijima od 65 godina", "zabranjen pristup Srbima", ili "zabranjen pristup vernicima" su potpuno legalni i predstavljaju suštinu privatne svojine.
E sad, šta je tačno drugačije u situaciji kada se umesto stana, radi o splavu? Da li je poslovna politika firme koja zabranjuje pristup Romima na određeni splav suprotna zakonu? Ne znam, vest je prilično štura i neprecizna, ali ja stičem utisak da uopšte nije kažnjeno pravno lice ni vlasnik, već radnik obezbeđenja i to sa šest meseci zatvora. To mi je malo čudno, jer je on verovatno postupao po instrukcijama gazde. Ako uopšte ikoga treba kazniti (a verujem da ne treba), onda su to firma i gazda.
Da li bi praksa nekažnjavanja diskriminacije vodila do sveopšte diskriminacije? Moguće, ali mislim da ne. Koga zanima zašto, neka pogleda neke od legendarnih radova Nobelovca Garyja Beckera, ili govor koji je održao prilikom dodele Nobelove nagrade (na stranama 2,3 i 4 pominje svoj rad na temu diskriminacije), a imao je i post o pozitivnoj diskriminaciji na svom blogu .
3 comments:
Diskriminacija je prirodna i potpuno normalna posledica nepovredivosti privatne svojine. Tu nema apsolutno niceg loseg, buduci da trzisna privreda nagradjuje nediskriminaciju. To je cisto levicarska glupost da svi treba da vole sve.
Pa zasto ne ostavi link za neki od tih legendarnih radova, ovako moram dg guuglujem
Pa uglavnom nisu dostupni besplatno online jer su objavljeni u naucnim casopisima... Ako imate pristup JSTOR-u, mozete ih naci. Kad smo vec kod JSTOR-a, ako ste na bilo koji nacin povezani sa drzavom (zaposlen u drzavnoj sluzbi, na fakultetu, ili tako nesto) mozete se u Narodnoj biblioteci registrovati na KOBSON, cime imate pristup JSTOR-u i mnogim drugim online servisima za pristup naucnim radovima.
Postoji i knjiga Economics of Discrimination.
Stavio sam linkove na ovo sto sam nasao. A ni guglovanje nije bas tako strasno, valjda. :)
Post a Comment