Pages

16 October 2014

Mijat

Mijat Lakićević o Rusiji:

Od ukupno blizu 18 milijardi evra direktnih stranih investicija, koliko je stiglo u Srbiju za poslednjih desetak godina, iz Rusije je došlo 650 miliona evra, odnosno oko 3,5 odsto. Crna Gora (600.000 stanovnika) je, recimo, uložila 450 miliona, Slovenija (dva miliona stanovnika) duplo više od Crne Gore (i za 50 odsto više od Rusije)...

Cela stvar je odlična. Mijat iz mora vesti izvadi ključne i u svojim kolumnama ih izvanredno kombinuje sa ekonomskom i političkom logikom. Sada ga je lakše pratiti jer se sve može naći na njegovom sajtu, može se ubaciti i u feed. Nemojte to propuštati.

9 comments:

Anonymous said...

"Od ukupno blizu 18 milijardi evra direktnih stranih investicija, koliko je stiglo u Srbiju za poslednjih desetak godina, iz Rusije je došlo 650 miliona evra, odnosno oko 3,5 odsto. Crna Gora (600.000 stanovnika) je, recimo, uložila 450 miliona, Slovenija (dva miliona stanovnika) duplo više od Crne Gore (i za 50 odsto više od Rusije)... "

Другим речима, Србија се као и цео овај део света не налази под економским утицајем РФ те су приче о 'поробљавању' и куповини... неосноване?

Овај део је занимљив:

"To je ogroman novac (од предпостављене рудне ренте): otprilike petina budžetskih ušteda koje treba da budu ostvarene iduće godine. Sa tim novcem, recimo, plate i penzije ne bi morale da budu srezane za jednu desetinu; bilo bi dovoljno smanjenje od svega pet odsto."

Мијат Лакићевић овде стаје на страну једног Ненада Чанка и посредно каже: не би требало рудна богатства стављати у приватно већ у државно, тј партијско власништво јер потоњи много боље управљају од приватника. Овде под приватницима не подразумевам компанију, колико људе којима су Чанак и Мијат предходно одузели земљу.

Пензије?? Плате???

Вероватно мисли на пирамидалну шему направљену за време тоталитарне диктатуре и плате партијским улизацама?

"Pre svega zbog toga što je on bio deo jednog šireg, više političkog nego ekonomskog aranžmana, u kojem je Srbija (pro)dala NIS (i pomenute rezerve nafte i gasa), a zauzvrat dobila rusku podršku u svojoj borbi za Kosovo."

Моје је мишљење да је требало само дати акције људима који су радили и раде у НИС, што је једна шокантна ствар... приватизација. Уз то је неопходно иселити панчевачку рафинерију за имања манастира Војловица.

"Ta udica je „Južni tok“. Da podsetimo, jer (i) na to valja stalno podsećati, Srbiji je tada (2008) bilo obećano da će ovaj gasovod biti završen do kraja 2013. godine i da će posle toga godišnje samo od tranzita moći da zarađuje, govorilo se, 200-300 miliona evra."

Хаха.

"Konačno, niko ne želi da pravi dugoročne planove vezane (pre svega) za rusko tržište, jer kad Srbija uđe u EU onda prestaje da važi rusko-srpski ugovor o slobodnoj trgovini."

Наравно да Славиша Тасић постује Мијата Лакићевића, наравно.

Navuhodonosor said...

To su netačni podaci, nemoguće je da je u NIS i u Beopetrol uloženo samo 650 miliona evra (približno toliko je uloženo samo u modernizaciju rafinerije u Pančevu), u ta dva preduzeća Gazrpomnjeft i Lukoil su uložili 1,5 do 2 milijarde evra.

Vladimir said...

@MMM

"Мијат Лакићевић овде стаје на страну једног Ненада Чанка и посредно каже: не би требало рудна богатства стављати у приватно већ у државно, тј партијско власништво јер потоњи много боље управљају од приватника."

Da li ste se ikada zapitali kako je Titu pošlo za rukom da nacionalizuje rudnike (i fabrike) koji su bili u privatnom vlasništvu stranih državljana?

Anonymous said...

@Vladimir

Одговор вероватно лежи у повишеним реудним рентама, наплатама лиценци и генереално повећаним трошковима који су сваку експлоатацију учинили нерентабилном. Многи послови су угашени и 'национализовани' на тај начин, почев од малих продавница до топионица.

Остаје питање како су изашли на крај са правом на експлоатацију али може се предпоставити да су просто чекали да исто истекне.

На крају, ваља рећи да је отворена опција била и просто отимање као што подаци указују да је био случај са великим бројем некретнина.

Ови којима је имовина просто отета, чак уз 'одговарајући' документ локалног комесара о 'промени имовине, заправо имају среће јер је њихов случај кристално јасан. Велики део имовине је преузет експропијацијским порезима за које нико, здравог разума и чисте свести, не би устврдио да им је циљ био промена власника, 'подржављење'.

Таква пракса постоји и данас, у земљама где се проблем наслеђа тоталитаризма није решио или где ови ниткови преузму власт.

Mare said...

Čak su i liberali za državno upravljanje kompanijama kad Rusi kontrolišu NIS? Očigledno anti-rusko gledanje na stvari. Gde je bio NIS pre Rusa? U banani teškoj! A te zapadne investicije u Srbiji su korimpirane novcem građana ove zemlje kroz subvencije od 10.000e po radnom mestu i slićnim glupostima a plata tih radnika bude 150-200e što je jako bedno. I šta taj nesretnik sa 150e može da kupi?

Vladimir said...

@MMM

Ne. Staljin i Čerčil su podelili uticaj u Jugoslaviji između Istoka i Zapada u odnosu pola-pola. Istočni uticaj je predstavljao Tito. A Zapadni uticaj, gle čuda, opet Tito. Zar mislite da bi Tito tek tako mogao da zajebava svoje Zapadne saveznike koji su ga i doveli na vlast? Tito je otkupio rudnike i fabrike koji su bili u vlasništvu stranih državljana. E sad, Vi meni recite otkud njemu toliki novac da kupuje rudnike i fabrke?

Игор Јарамаз said...

Ne. Staljin i Čerčil su podelili uticaj u Jugoslaviji između Istoka i Zapada u odnosu pola-pola. Istočni uticaj je predstavljao Tito. A Zapadni uticaj, gle čuda, opet Tito.

Или Шубашић (ХСС) као представник Краљевске владе у егзилу?

Zar mislite da bi Tito tek tako mogao da zajebava svoje Zapadne saveznike koji su ga i doveli na vlast?

У почетку, до 1948. када је био већи Стаљиниста од Стаљина не само да је могао него је то радио. Све је то национализовао, страно, домаће власништво. Питање је да ли је тај ишта у животу поштену платио? :)

Tito je otkupio rudnike i fabrike koji su bili u vlasništvu stranih državljana. E sad, Vi meni recite otkud njemu toliki novac da kupuje rudnike i fabrke?

Не знам да ли је 1948. исплатио одштету бившим власницима али чисто сумњам. Ако ишта друго спонзор-финансијер ФНР/СФР Југославије је може бити исплатио бивше власнике, у склопу нечега што је можда нама касније урачунато као зајам. Појма немам. :)

Vladimir said...

@Igor Jaramaz

Ne, Šubašić je imao samo formalnu vlast koja je trajala par meseci, izgubivši i to parče formalne vlasti kada je u oktobru 1945. podneo ostavku na mesto ministra inostranih dela.
Dakle, Tito je bio zastupnik i Istočnih i Zapadnih interesa. Jer drugog diktatora jednostavno nije ni bilo. :) On je bio Staljinov komunista koji je živeo od Zapadnih kredita. Pa onda malo nesvrstani. To Vam je podela sfera lapo-lapo. :)
Elem, knez Pavle je prebacio zlatne rezerve u Britaniju kada je video da su Hitler i Musolini totalno poludeli. Kada su zaratili Nemci i Britanci, Pavle sklanja zlatne rezerve u Ameriku. Tim zlatom je Tito plaćao sve ono što nije mogao jednostavno da otme.

Navuhodonosor said...

НИС: Добри резултати упркос кризи
Кравченко је рекао да је "Гаспром њефт" за пет година инвестирао две милијарде евра у НИС, а да ће у наредне три године бити инвестирано још најмање 1,5 милијарди евра.