Od 1970-ih stvari se menjaju i voleli Friedmanov liberalizam ili ne, u osnovima monetarne teorije danas je jasno -- centralne banke mogu uspešno da kontrolišu novčanu masu; rast novčane mase je ključni uzrok inflacije.
Svuda osim u Srbiji. Tu već celu deceniju nezavisnu centralnu banku nastavljaju da iznenađuju objektivni činioci protiv kojih se ništa ne može. Sada su to cene hrane, a mehanizmi borbe protiv inflacije biće državne subvencije, mere poboljšanja konkurentnosti i intervencije robnih rezervi.
Ne prvi put, pominje se i prodaja Telekoma kao nekakav lek protiv inflacije. Ako je u pitanju propaganda, koja ruku na srce jeste potrebna vladi da se odbrani od ovih stručnjaka koji misle da političke partije na vlasti treba da vode telekomunikacioni biznis, onda je opravdano. Ali prodaja Telekoma ne da nema veze sa manjom inflacijom nego je potencijalno i povećava. To je priliv novca u zemlju, koji se može sterilizovati tako da ne utiče na cene, ali isto tako daje mogućnost NBS da nastavi sa relaksiranom monetarnom politikom a da se to zbog priliva deviza ne vidi kroz pad dinara. Prodaja Telekoma će popraviti kurs dinara, ali neće zaustaviti inflaciju. Inflaciju može zaustaviti samo onaj koji je stvara -- Narodna banka Srbije.
No comments:
Post a Comment