Pages

27 March 2008

I nekoliko linkova

1. The Hillarys and the Huckabees. Sve je rečeno već u naslovu. David Boaz sa Cato instituta objašnjava da opasnost dolazi s leva, od raznih Hilari koji hoće da nam država bude mama, ali i s desna od raznih Hakabija koji hoće da nam država bude tata.
2. Sve laži Hillary Clinton. Billov bivši savetnik Dick Morris je napravio poduži spisak.
3. Subprime kriza u stripu. Ima 35 slajdova i odlično objašnjava suštinu krize.

13 comments:

grh said...

subprime: ne objasnjava ulogu rating agencies. CDO-i su opaque zato sto rating agencies imaju jedan set podataka koji nije javan za sve ostale. zato svi ostali ne mogu da urade credit analysis sa istim informacijama i dodju do svog zakljucka. dakle, moraju da veruju rating agencijama da je nesto AAA. to je sustina problema, a ne da su subprime mortages crappy.

i jos: rating agencije su ovih meseci downgradovale assets koje CDO-ovi drze za collateral, i to po 15-16 kategorija dole, pa je nesto sto je bilo AAA postalo CCC, samo par meseci nakon izdavanja. to je dovelo do toga da je puno CDO-ova u EOD-ju, ali je mali broj likvidiran, vecina i dalje placa AAA transe. penzioni fond iz norveske je izgubio lovu samo ako je prodao CDO u nezgodnom trenutku, a ne zato sto mu CDOne placa interest.

suki said...
This comment has been removed by the author.
suki said...

pa nisu crappy dok ima ekonomskog rasta. sad ga ili nema ili je negativan.

nego sta vi mislite da se osnuje jedan ETF sa ovim besplatnim akcijama. jedno 1000 nas za pocetak.

Marko Paunović said...

suki:
Iskreno, ne vidim sta bi time dobili. Mada, mozda ne shvatam poentu ETF-a. Lepo bi bilo da nam objasnite zasto bi bilo dobro da se organizujemo. Ja sam otvoren za sve. Samo jos da se registrujem za akcije. :)

Gabriela:
Moram priznati da Vas nisam bas razumeo. Doduse, ni ne poznajem taj zargon. Moje pitanje je sta vi mislite, zasto su se sve rajting agencije zeznule u proceni rizika?
Ili mislite da se nisu zeznule, vec da su to uradile namerno?

Takodje, zasto mislite da neko "mora" da veruje rejting agencijama da je nesto AAA? Ako mi neko ne da podatke, nego me tera da verujem agenciji, meni to govori da nesto nije u redu. Zasto su se investitori zaletali i verovali agencijama? Netransparentnost CDO-ova bi trebalo da dovede do sumnjicavosti investitora prema njima, a ne do zaletanja i verovanja agencijama.

Ili je, u stvari, svima bilo jasno da se radi o rizicnom poslu, ali su se pravili da to ne znaju?

grh said...

agencije imaju pristup podacima koje nisu javni. ja kao investitor imam manje podataka od njih. dakle, posto oni znaju nesto sto ja ne znam, ja njima "moram" da verujem da je nesto AAA ili bilo sta, zato sto oni znaju vise od mene. u tom sam smislu mislila.

e sada, kako rating agencije procenjuju rizik.

po jednoj strani, njima sami izdavaci duga placaju za rajting, dakle, tu definitvno postoji konflikt interesa. mislim da rating agencijama treba drugaciji business model, recimo jedan u kome ce investitori placati za rejting ili jedan u kome ce svi imati iste informacije. ovako, kredibilitet im je poljuljan. recimo, state of california je danas rekla buffetu da seta sa svojom firmom za garantovanje duga, posto, po njihovom misljenju, state ratings ne reflektuju pravilno default risk (preuvelicavaju ga). a ako pratis sta se desava znas sta se desilo sa ostalim garantorima.

druga stvar su modeli koje koriste rating agencije za ocenjivanje rizika, tj, njihove pretpostavke o default i recovery rates. sada menjaju svoje modele, sto je ocigledno priznanje da su isti bili pogresni.

nadam se da je ovo jasnije.

Slaviša Tasić said...

Meni se čini da su se zeznule jednako i banke i rejting agencije. Banke su davale morgidže koji jesu crappy, jer dužnici nisu bili solventni. A rejting agencije su to proglasile za AAA jer će cene nekretnina "sigurno da rastu". Samo tako su mogli da klasičnu piramidu proglase za AAA, jer jedino ako bi cene nekretnina rasle ti morgidži bi bili naplativi.

Možda je razlog ono o čemu je Nassim Nicholas Taleb pisao poslednjih godina u "Fooled by Randomness" i "Black Swan". Kaže mladi lavovi sa MBA-om fundamentalno ne razlikuju statistički trend od uzročno-posledične veze. Vide da cene već 20 godina rastu i pomisle da je to večni zakon prirode. I onda kad se trend odjednom izokrene, kad cene nekretnina prestanu da rastu, ništa im nije jasno. Do sledeće generacije koja se ne seća prethodne krize.

Slaviša Tasić said...

"druga stvar su modeli koje koriste rating agencije za ocenjivanje rizika, tj, njihove pretpostavke o default i recovery rates"

Pretpostavljam da je tu bio uključen ovaj rast cena koji su očekivali.

grh said...

jos i da odgovorim na ovo:

Ako mi neko ne da podatke, nego me tera da verujem agenciji, meni to govori da nesto nije u redu. Zasto su se investitori zaletali i verovali agencijama?

zato sto su rating agencije kao entiteti izuzeti iz Reg FD (http://en.wikipedia.org/wiki/Reg_FD), tako da investitori nisu imali izbora, a i meni to govori da tu nesto nije u redu.

grh said...

Meni se čini da su se zeznule jednako i banke i rejting agencije. Banke su davale morgidže koji jesu crappy, jer dužnici nisu bili solventni. A rejting agencije su to proglasile za AAA jer će cene nekretnina "sigurno da rastu". Samo tako su mogli da klasičnu piramidu proglase za AAA, jer jedino ako bi cene nekretnina rasle ti morgidži bi bili naplativi.

sto se tice AAA transi, one jos uvek redovno placaju. CDO-ovi su struktuirani tako da imaju razlicite "covenants", jedan od tih covenants je test koji se zove weighted average ratings factor, koji zavisi od ratinga collaterala. e, sada kada su securities u collateralu downgradeovane, WARF je pao ispod granice koja trigger EOD (Event of DEfault). to znaci da investitori mogu da traze likvidaciju CDO-a. e sada, kada puno njih proba da likvidira pozicije u isto vreme, cene tih instrumenata naravno padnu.

e, sada, ti instrumenti su nesto sto se zove Level 3 pricing, zato sto je trzisna cena pojedinacnog instrumenta unobservable, posto se radi o privatnim transakcijama. sve te banke su, de facto, same odredjivale cene tih CDO-ova, pa su rekli da senior piece koji je AAA vredi recimo 100. Sada su rekle, dobro ne vredi 100, nego 5. otud svi ovi write-offs, ali AAA transe jos uvek vecinom placaju i vecina investitora ne likvidira za sada.

da ne ulazim u komplikovanu strukturu ovih instrumenata, blow-ups o kojim citate se desio CDO-ovima koji imaju commercial paper revolvere koji su morali da refinansiraju, a nisu imali gde jer je likvidnost na trzistu nestala.

suki said...

Problem je u stvari u "marked to market accounting", system koji se upotrebljava ovde. Racunovodstveno, vrednost asseta koji imate odreduje trziste i nema nekog cvrstog merila.

Ovo je ok kada postoji rast koji nije drasticno promenljiv (volatile) jer se vrednovanje moze izvrsiti sa prilicnom sigurnoscu i malim razmako izmedju trzisne i procenjene vrednosti.

Problem je kada krahira trziste ili prolazi kroz korekciju. Koja je stvarna vrednost vasih asseta, nula ili nesto? Ili jos bolje, koliko ce vredeti kad se zavrsi korekcija.

marko: cim budem imao vremena objasnicu vise ali ideja je da nas 1000 potpise osnivacki ugovor za LLC (d.o.o) i ulozi svoje akcije kao osnivacki kapital. Onda izdamo akcije tog LLCa u visini trzisne vrednosti kapitala pa ih stavimo na berzu. kako skace cena nasih akcija skace i nas kapital, dividende i zaradjujemo na razlici izmedju vrdnosti kapitala i vrednosti nasih akcija na berzi. Kao neki mali index fond koji prati energiju telekomunikacije, saobracaj i ne znam sta ce jos biti u paketu.

plus mozemo da odredjujemo trziste zajedno umesto da ih odvojeno prodajemo za nista.

Marko Paunović said...

Ok, ali koja je razlika za mene, kao investitora, da li cu da imam jednu akciju u tom nasem AD-u, ili po jednu akciju u svakom od javnih preduzeca? Vrednost je ista. Odnosno, za ovaj AD je cak i manja, jer treba da platimo nekog direktora da to kao vodi. Ako ce on da drzi fiksni portfolio, stvarno ne vidim sta se time dobija.

Takodje, cak i nas hiljadu je samo cetvorohiljaditi deo od 15%. Tesko da cemo da "odredjujemo trziste".

Mada, zanima me, kad budes imao vremena, pojasni.

grh said...

marko: cim budem imao vremena objasnicu vise ali ideja je da nas 1000 potpise osnivacki ugovor za LLC (d.o.o) i ulozi svoje akcije kao osnivacki kapital. Onda izdamo akcije tog LLCa u visini trzisne vrednosti kapitala pa ih stavimo na berzu. kako skace cena nasih akcija skace i nas kapital, dividende i zaradjujemo na razlici izmedju vrdnosti kapitala i vrednosti nasih akcija na berzi. Kao neki mali index fond koji prati energiju telekomunikacije, saobracaj i ne znam sta ce jos biti u paketu.

2 pitanja:

1) kako mislis zaradjujemo na razlici? mislis sami radimo arbitrazu? zasto pretpostavljas da market nece izarbitrirati sam, i uopste da ce se fond biti mispriced u odnosu na underlying.

2)sto bi bilo ko ulagao u taj fond? mislim, malo je komplikovano replicirati S&P 500 u svom portfoliju kupujuci pojedinacno akcije, ali nije ni malo komplikovano kupiti 3 akcije.

ono sto je meni zanimljivo je ko ce prvi i kako da zaobidje onu foru o zabrani trgovanja 2 god. meni pada na pamet da otvoris "pawn shop" u kome ce gradjani davati akcije kao kolateral za "pozajmice".
ali, ono sto

suki said...

gabrijela,

pa ja sam otvoren za ideje. ja mislim da je ova tvoja o pawn shopu odlicna samo mora da se razvije posto ce valuacija biti problem i predatory lending litigations plus za to treba para.

sto se tice moje ideje tvoja pitanja padaju i meni na pamet i za sada su odgovori ovi:

pitanje 1 i 2:

da, radicemo arbitrazu izmedju cene underlying i market. Mislim da ce biti i likvidnih perioda (na pocetku prodaje) ne likvidnih perioda ((kad rusi krenu da grade, jat kupi avione ili ko zna sta) za ove drzavne akcije tako da ce sigurno biti spread-a da se nesto zaradi sa vremena na vreme. ETF mozemo listovati i u inostranstvu za male investitore koji mozda hoce da imaju udela u "south stream" deal-u i privatizaciji srbije.

Period od dve godine radi u nasu korist posto je potrebno vreme da dobijemo dozvole Srpskog SEC ili ostalih SEC ova i AAA rating na Belexu ili neki list negde u inostranstvu. Plus da potpisemo osnivacki ugovor, ugovor sa bankom i brokerom, i nadjemo sto vise ulagaca.



marko:
"Ok, ali koja je razlika za mene, kao investitora, da li cu da imam jednu akciju u tom nasem AD-u, ili po jednu akciju u svakom od javnih preduzeca?" ...

Ako si investitor u LLC - u nema razlike (ogromne) ako odlucis da sedis na drzavnim akcijama. ovde dobijes arbitrazu. u tome i jeste draz.

ako si investitor koji kupuje akcije LLCja - a) mozda ne mozes da kupis jer svi long b) u inostranstvu si pa ti nije lako da kupis b) moze deo underlying da se polako prodaje da se formira polako neki index. (to ce biti odredjeno osnivackim ugovorom).

izvinite na brzinu pisem posto radim. ali saljite ideje