Najnovija tema izgleda da je da li je Kosovo ekonomski samoodrživo. Šef ekonomskog tima za KiM Nenad Popović je već objasnio da nije, a i Ekonomist magazin postavlja to pitanje na naslovnoj strani novog broja.
Prvo, ne znam šta uopšte znači to "samoodrživo". Svako je samoodrživ, čak i Severna Koreja. Pravo pitanje je na kojem nivou. A drugo, nema smisla govoriti o samoodrživosti kad su zemlje integrisane u svetsku ekonomiju. U tom smislu niko nije samoodrživ, svi su međuzavisni.
Pitanje je ustvari veoma staromodno i odnosi se na nekadašnje ideje po kojima su domaći resursi ključ razvoja. Ali ekonomisti su pokazali da bogatstvo resursima zaista nema mnogo veze sa privrednim razvojem, a da ga u situaciji kad institucije nisu stabilne, čak i sprečava. Japan, Južna Koreja i Švajcarska su bogati i bez resursa, a Zimbabve, Gabon ili Bliski Istok siromašni i pored ogromnog prirodnog bogatstva.
Pa da li je, odnosno koliko je Kosovo održivo? To zavisi od institucija koje će se tamo razviti i ja u tom pogledu nisam veliki optimista. U početku će veliki uticaj na Kosovo imati EU, čije okoštale birokratske institucije još uvek nekako održavaju EU na sadašnjem nivou, ali nisu poželjne za zemlju kojoj treba brz ekonomski rast.
Drugo, stanovništvo Kosova je mahom slabo obrazovano i nema gotovo nikakvu liberalnu tradiciju. U takvim uslovima demokratija sama po sebi nije mnogo od pomoći, jer će političari samo odgovarati na tražnju za pogrešnim politikama, kolektivističkim, socijalističkim, ekonomsko-patriotskim, protekcionističkim, itd. Onda uticaj EU i posebno IMF u ublažavanju toga može biti i poželjan, kao i činjenica da se evro već koristi. Nadam se da im neće pasti na pamet da uvode sopstvenu valutu.
Treće, postrevolucionarne države obično ne cvetaju. Kada heroji revolucije dođu na vlast, oni gledaju da svoju borbu naplate. A dobar deo naroda je tolerantan i oprašta im sve -- kako drugačije Mugabe ili braća Kastro opstaju na vlasti? A Tači i Haradinaj nemaju još ni po 40 godina.
Četvrto, plemenska organizacija je problem. Ako na individualističkom zapadu date privilegiju rođaku, to se zove nepotizam i osude vas moralno i zakonski. Na bliskom istoku, ako odbijete da date privilegiju rođaku, optuže vas da ste nečovek koji ni svom najbližem neće da pomogne. Pogledaje nasledne republike širom istoka ili kako je 19-godišnji sin nasledio Benazir Buto na čelu partije i niko u tome ne vidi problem. Srbija je negde između, ali Kosovo je bliže istoku.
Sa svetlije strane, čini mi se da Kosovo ima dve stvari: biznis orijentaciju i dobar socijalni kapital. Albanci su zainteresovani za biznis i uspešni u njemu (a ako neko ne veruje da je to i na nivou naroda bitno, neka mi objasni kako Liban ima GDP jednak portugalskom, ili kako je Italija još uvek u 10 najvećih ekonomija, ili kako kineske četvrti uspevaju). A da Albanci imaju dobar socijalni kapital znaju svi koji su živeli od Vranja nadole -- poslovne transakcije se odvijaju na reč (besa) i to je dovoljno. Studije pokazuju da je nivo međuljudskog poverenja u zemlji jako korelisan sa ekonomskim razvojem, i to je jedno od objašnjenja zašto Švedska ili Japan uspevaju. Kosovo to ima.
Ali poslednje dve stvari ipak teško mogu nadoknaditi odsustvo liberalnih institucija, kojima se na Kosovu ne treba brzo nadati.
7 comments:
Mislim da "odrzivost" u ovom smislu znaci "da li mogu da odrze sadasnji standard?" A odgovor je verovatno "tesko".
Realno, nece niko da investira u zemlju u kojoj ne mozes da racunas da ces da imas struju 24 sata. Tek onda mozemo da pricamo o institucijama.
A tu ce nepotizam i "drustvene strukture" da budu veliki problem, kao sto si i rekao. Sa druge strane, rec jeste bitna, ali ne mozes u savremenoj ekonomiji da baziras poslovanje na reci. Postoji toliko nepredvidivih situacija da je tesko cak i staviti ih sve na papir, a kamoli sve precizirati usmeno. Ako ne postoji mehanizam za pravedno resavanje takvih sporova, nece "rec" tu mnogo da pomogne.
Slavisa, dopada mi se analiza. Super pokriveni razliciti aspekti.
Marko, postojece stanje infrastrukture i nivo razvoja moze biti faktor odvracanja nekih investitora. Ipak, vaznija su ocekivanja. Medjunarodna zajednica treba da bude garant bezbjednosti i zastite imovine. Uz euro, i usvajanjem liberalnog pravnog i ekonomskog okvira (nacionalni tretman stranaca, slobodan protok robe, nekretnina, kapitala, niska zastita i regulacija, niski porezi) Kosovo za kratko vrijeme moze biti na dobrom ekonomskom putu. (Makar jedan primjer iz neposrednog okruzenja Srbije to potvrdjuje.)Cini se da Kosovo ima istorijsku sansu. Nemaju veliku administraciju, nemaju socijalni (medjugeneracijski penzijski) sistem niti teretnu drzavu blagostanja. Ako se ne krene u kopiranje sistema zemalja EU i ako se usresrede na uspostavljanje vladavine prava uz institucionalizovanje liberalnog uredjenja (koje vec postoji) moze biti da nema puno posla.
cg
CG:
Mislim da ce osnovni problem biti sto ce pravu vlast imati EU birokratija koja nije odgovorna narodu, nego tamo nekome u Briselu. Tako Kosovo, po meni, pre ima sansu da se pretvori u rent-seeking drustvo, gde najbolji i najobrazovaniji pre gledaju kako da se ubace u neku stranu organizaciju i kako da izvuku neke donacije, nego sto gledaju kako da zadovolje potrebe potrosaca.
Takodje, siguran sam da Srbija nece da im olaksa posao u privlacenju investitora. Nastavice se sa tvrdnjama da je ovakva privatizacija nelegitimna (sto i po meni u velikoj meri jeste), kao i da stranci kupuju "ukradenu" robu. Ozbiljne investitore ce to da zabrine, kao i cinjenica da su prakticno svi dokazi o vlasnistvu negde u Srbiji.
Realno, Kosovo bi bilo u velikom problemu cak i da je nezavisnost sasvim nesporna i da se nalazi u potpuno prijateljskom okruzenju. Ali ovako, zasto bi ijedan investitor pre otisao na Kosovo umesto u bilo koju drugu CEFTA drzavu, koja nije opterecena svim tim problemima?
Sa druge strane, uopste nisam ubedjen da ce kosovska vlast da dozvoli nacionalni tretman stranaca i slicne liberalne politike. Ako to urade, mozete biti sigurni da ce Srbija to pokusati da iskoristi, recimo davanjem subvencija srpskim pravnim i fizickim licima koja zele da kupe nekretnine (pre svega zemlju) na Kosovu.
Odličan tekst, ali-
...Sa svetlije strane, čini mi se da Kosovo ima dve stvari: biznis orijentaciju i dobar socijalni kapital. Albanci su zainteresovani za biznis i uspešni u njemu...
-sa ovim delom se ne slažem.
Uspeh koji njih prati u "biznisu" vezan je za kriminal, korupciju i odsutnost vladavine prava.
Možda su dobar primer i njihovi sunarodnici koji se biznisom bave u uredjenim tržišnim ekonomijama. Niti su uspešniji niti su inferiorniji u tom pogledu.
Nećemo da računamo one koje se bave drogom, prostitucijom, oružjem i drugim kriminalnim radnjama.
Siptari ce ziveti dobro od prodaje heroina, preko svojih Al Kaida veza.
Zna se da se CIA uglavnom finansira od prodaje heroina. Zato su i zauzeli Afganistan
Kosovo ce postati tranzitni centar droge za Evropu, i zato su i dobili nezavisnost.
Srbin
Cak i da je to tacno, obican svet od toga nece imati nista, kao ni prosecan Afganistanac, ili Kolumbijac.
ja iz Istre znam da albanci nemaju ekonomiju nego parazitizam. korupcija neplačanje poreza (cesto radnika i dobavljaca, ja recimo usluge večini šiptara naplačujem po sistemu oggi pagare , domani lavorare... iliti danas plati sutra radim) plus belo ,žuto i sl,albanci imaju samo parazitnu ekonomiju dovoljno je vidjet moju ulicu u turističkoj sezoni
Post a Comment