Izašao je Global Competitiveness Report Svetskog ekonomskog foruma za 2007-08: 1. SAD, 2. Švajcarska, 3. Danska... 82. Crna Gora, 91. Srbija, od 137 zemalja.
Prošle godine su Srbija i CG bile zajedno na 87. mestu.
Nisam promenio mišljenje o konkurentnosti od prošle godine, zato u ostatku kopiram stari post:
Mada Svetski ekonomski forum i mnogi drugi očigledno ne misle tako, sam pojam konkurentnosti nema mnogo smisla. Preciznije, nema smisla na nacionalnom nivou. Šta znači da je jedna zemlja konkurentnija od druge? Znači da može da proizvede veću vrednost, odnosno da je u proseku produktivnija. Produktovnost se meri u količini proizvoda po jedinici radne snage, pa reći da je jedna zemlja produktivnija od druge ne znači ništa drugo nego reći da je bogatija.
A bogatstvo zemalja se mnogo lakše i pouzdanije meri direktno, merama kao što su GDP, nacionalni dohodak i slično (koje nisu savršene, ali mere bogatstvo, odnosno novostvoreno bogatstvo). Merenje konkurentnosti je tako samo merenje bogatstva zemlje zaobilaznim putem.
Konkurentnost ima smisla na nivou firme ili grane. Ima smisla reći da je Nemačka konkurentna u proizvodnji automobila ili Srbija u prozvodnji malina. Ali ako hoćete meriti celokupnu konkurentnost jedne zemlje u svemu, onda morate obuhvatiti sve što utiče na bogatstvo te zemlje -- od infrastrukture, preko političkog okruženja i pravnih institucija, kvaliteta radne snage, makroekonomske politike, itd. -- broj faktora je neograničen. A kada jedna mera obuhvata sve što utiče na bogatstvo, onda je suvišna -- jer dovoljno je direktno izmeriti bogatstvo te zemlje i na osnovu toga znati koliko je konkurentna.
Indikativno je da su ove godine autori promenili metodologiju i obuhvatili veći broj faktora. Kada ih na kraju obuhvate sve, shvatiće da "konkurentnost" nije ništa drugo nego produktivnost, odnosno GDP po jedinici radne snage ili po stanovniku.
2 comments:
Slavisa,
Razumijem Vase obrazlozenje. Da li to znaci da bi na listi konkurentnosti za odredjenu godinu prvo mjesto zauzela zemlja koja najbrze raste (npr. Kina) ili koja nominalno najvise raste (u kojoj je nominalna novostvorena vrijednost tokom te godine najveca, vjerovatno SAD)?
cg...
Ovo drugo, koja nominalno najviše raste po stanovniku. A to se poklapa i sa ovom listom (1. SAD, 2. Švajcarska...). Jer dosta zavisi od osnove, znate kako zemlje sa niskom osnovom rastu, npr. Bosna ili Irak su posle rata imali rast po 30%.
Formula bi bila nešto kao:
Konkurentnost = GDP per capita x % rasta GDP
Post a Comment