Pages

17 September 2007

EU vs. Microsoft

Da nastavimo u duhu afirmativne akcije. Jedan odličan tekst pokazuje da antimonopolski zakoni mogu biti shvaćeni kao jedan oblik afirmativne akcije za neefikasan biznis. Treba oglobiti poslovne lidere što su suviše uspešni i pomoći onima koji ne mogu da se s njima nose u konkurentskoj utakmici, isto kao što treba "afirmisati" manjinske rasne grupe iako njihovi pripadnici ne zadovoljaju određene profesionalne standarde.

Danas smo dobili pravu pokaznu vežbu iz antitrusta kao afirmativne akcije za loš biznis. Prvostepeni sud je potvrdio odluku Evropske komisije kojom se Microsoftu naređuje da ključne delove svog softverskog koda ustupi konkurentima da bi im olakšao da pišu aplikacije za Windows, kao i da prodaje media player nezavisno od operativnog sistema, i kojom se firma kažnjava zbog zloupotrebe "monopolske pozicije" sa preko 600 miliona dolara.

Obrazloženje je da je Microsoft "naneo štetu konkurentima" svojim odbijanjem da besplatno svoju imovinu i tehnološke inovacije ustupi konkurentima, kao i dizajniranjem svog proizvoda onako kako to odgovara njemu, a ne njegovim konkurentima. Jasno, dužnost Microsofta nije, kao svih drugih firmi, da pomaže sebi, tj povećava svoju zaradu, već da pomaže konkurentima da prežive utakmicu sa njim. Afirmativna akcija na delu! Posebno perverzan detalj je fakat da se (slično Exploreru u američkom slučaju) poklanjanje medya playera potrošačima smatra kršenjem zakona, dok se prisilno poklanjanje znanja o softverskom kodu konkurentima smatra ne samo zakonitim, već i uslovom očuvanja konkurencije. Da nije tužno bilo bi komično.

I tu nije kraj. Već se šuška da će evropski birokrati goniti Microsoft i zbog novog sistema Vista, koji je takođe, kako se pretpostavlja, krcat pokušajima odbijanja da se pomogne konkurentnima i da im se besplatno ustupe tehnološke tajne. Evropski komesar za konkurenciju (kako to lepo sovjetski zvuči) Neelie Kroes je samo delimično zadovoljna današnjom presudom, jer nije naređeno da Microsoft plati troškove monitoringa nad njegovim poslovnim praksama! A u pogledu toga da li će goniti Gatesa zbog "prekršaja" vezanim za Vistu, odgovor drugarice komesarke je jasan: "if it is not in line with our policy, then we will act."

Tako to rade komesari: ako nije na liniji naše politike poslaćemo ga u Sibir tj. naplatiti reket od milijardu dolara. Ne zna se šta je gore: kad su komesari korumpirani pa im se mora plaćati reket, ili kad nisu korumpirani, već su autentični i nekorumpirani ekonomski diletantni koji ozbiljno shvataju svoju herojsku ulogu zaštite potrošača od kapitalizma. Mislim da je ovaj drugi slučaj beznadežniji.

No comments: