Pages

30 May 2007

Danijel, pre i posle

Danijel Cvjetičanin, nekada Koštuničin prvi ekonomista, je pod stare dane revidirao stavove. Pred izbore 2004. napisao je dosta liberalan ekonomski program za DSS i moja jedina zamerka, naravno pored nezainteresovanosti DSS za ekonomiju, je tada bila stimulacija izvoza. Danas Danijel i dalje smatra da je mali izvoz rak rana srpske privrede ali mu sada smeta i privatizacija. Kaže, ne smemo dozvoliti da se EPS i NIS prodaju za bagatelu. Ja mislim da je bolje i da ih država pokloni nego da nastavi da restruktuira i upravlja.

Generalno Danijel ne nudi rešenje ali prognozira budućnost koju će karakterisati deficiti, inflacija i dugovi. Ne mislim da je situacija tako kritična. Možda nećemo imati privredni rast koji bi mogli da imamo daljom liberalizacijom, ali je krah ekonomije malo verovatan.

9 comments:

Marko Paunović said...

Danijel (koga ja kao mog profesora operacionih istraživanja na Ekonomskom faksu zaista cenim) je rektor BK univerziteta. Mislim da nije nebitno za celu ovu priču.

Branko Todorovic said...

Link ne radi (pod broj 1 :).

'Kaže, ne smemo dozvoliti da se EPS i NIS prodaju za bagatelu. Ja mislim da je bolje i da ih država pokloni nego da nastavi da restruktuira i upravlja.'

Glede javnih preduzeca, u neku ruku je tacno to sto on kaze da ih ne treba prodati za bagatelu. Ali, ni poklon nije resenje. Ta preduzeca treba da otpocnu privatizaciju metodom IPO. Njihova vrednost ce ubuduce sigurno rasti (jer cene u tim delatnostima se krecu ka trzisnim). Time ce se omoguciti gradjanima da steknu akcije i zaradjuju na kapitalnoj dobiti, sto je jako dobro za njihova politicka opredeljenja.

Idealno bi bilo da se ta preduzeca kotiraju na stranim berzama, gde bi neki znacajniji inst. investitori usli u strukturu kapitala, a drzava bi eventualno zadrzala manji udeo. Takvu strukturu akcijskog kapitala ima Telenor, npr.

Zeleznicu, Jat i sl bi definitivno trebalo pokloniti, i to sto pre, ali neka druga (Telekom, EPS, NIS) mislim da imaju potencijal.

Naravno, i liberalizacija u tim sektorima je takodje neophodna sto pre.

Marko Paunović said...

Branko: argument da ih "ne valja prodavati sada jer ce cena rasti" je u suprotnosti sa elementarnom logikom i elementarnom ekonomskom teorijom.

Ako ce cena rasti i to svi sada znaju, onda ce traznja skociti vec sada, a sa njom i cena. To je u ekonomiji potpuno standardno razmisljanje, a zove se "efficient market hypothesis". Wikipedia definise ovaj pojam kao "prices on traded assets, e.g., stocks, bonds, or property, already reflect all known information and therefore are unbiased in the sense that they reflect the collective beliefs of all investors about future prospects."

Branko Todorovic said...

Ne, ne, ne... Mislim da je u pitanju zabuna.

Kad sam pomenuo da ce cena rasti, tu sam pre svega mislio na rast sada subvencioniranih i drzavno-kontrolisanih cena, sa kojima ova preduzeca "posluju", tj prodaju svoju robu i usluge (dakle nisam mislio na cene akcija). Rast tih cena njihovih usluga ce pribliziti ova preduzeca trzisnom poslovanju, pa ce njihova prodaja tada (jos ako izadju na berzu) biti daleko povoljnija za vlasnike akcija.

Ti si pod pojmom "cena" mislio na cene akcija ovih preduzeca, a posto ona nisu a.d. i nemaju svoje akcije na berzi, EMH se ne moze dovesti u vezu sa njima, jer ta hipoteza govori da niko sa informacijama koje su svima poznate ne moze nadmasiti finansijsko trziste.

Marko Paunović said...

Ali ako je "cinjenica" da ce cene njihovih usluga u buducnosti rasti opstepoznata, onda ni to ne moze da bude argument.

Ono oko cega cemo se sigurno sloziti je da prvo treba urediti "regulatorni okvir", pa tek onda prodavati, a ne obrnuto.

Branko Todorovic said...

OK.

Kao sto sam naveo, glavni argument za njihovu kasniju prodaju je taj sto jos nisu transformisana u a.d., sto se ne listiraju na berzi, sto to koci razvoj trzista kapitala, razvoj institucionalnih investitora i privrednog rasta generalno. Da je to sve do sada uradjeno, moglo se ici u prodaju.

mp said...

Daca se zesce izlupetao jer su beslpatno ili u bescenje firme kupovali Miskovic&Co, u veoma retkim slucajevima (Duvanska ind npr) stranci. NIS definitivno treba na IPO, mozda u pocetku sa pravom prece kupovine za sve one koji nisu dobili besplatne akcije do sada. Zvuci netrzisno pa da probam da opravdam - svaki underwriter ce na rizicnom srpskom trzistu znacajno potceniti vrednost akcije sto ce iskoristiti svaki profesionalni investitor, dok vecina gradjana koji su bili pljackani od strane NIS nece dobiti nista ukoliko ne dobiju neko preferencijalno pravo tj poklon akcije. Naravno, iskljucio bih one koji su dobili akcije raznih pivara, kjnaz milossa itd...Zeleznicu i Jat bi takodje na IPO pa nek trziste (kakvo takvo) procenjuje da li su za poklon, zaradu ili da se nekom plati da ih uzme....tj bankrot

Anonymous said...

Warren Buffet ulaze u zeleznicu a Srbi poklanjaju. Strasno.

Hajde da gradimo institucije.

Lazar Antonić said...

Branko link sada radi, hvala.