Pages

07 March 2007

Nije trenutak

Većina privrednih komora u zemljama sa kojima imamo najznačajniju ekonomsku saradnja, poput Nemačke, Austrije, Grčke, Holandije ili Italije, funkcioniše na principu obaveznog članstva. Anglosaksonski model zasnovan na dobrovoljnosti prisutan je u SAD, Velikoj Britaniji i gotovo svim zemljama koje su izašle iz tranzicije. I kod nas se često čuju zahtevi da članstvo u PKS ne bude obavezno, ali (predsednik PKS Slobodan) Milosavljević smatra da još nije trenutak za to. (Danas)

Pa da, kada bi se sada tako naglo ukinula obavezna članarina to bi bilo pogubno za ekonomiju. A za Milosavljevića posebno, izgubio bi posao. Ne možemo čoveka tako da ostavimo na ulici. To bi bila neoliberalna šok terapija. Mora polako, potrebna je strategija za ukidanje prinudnog članstva u komori. Nemojte ono o irskom modelu shvatiti bukvalno, to mi samo pričamo, a radimo po modelu evropskih zemalja koje su još pre 20 godina potpuno prestale da rastu i zapošljavaju. Koje bi, da im se nije desilo otvaranje komunističkog bloka i internet revolucija, sa ovakvom regulativom do sada bile u Velikoj depresiji.

7 comments:

Anonymous said...

"Koje bi, da im se nije desilo otvaranje komunističkog bloka i internet revolucija, sa ovakvom regulativom do sada bile u Velikoj depresiji."

U kom smislu je po tebi otvaranje komunistickog bloka pozitivno uticalo na ove druge?

Anonymous said...

Po meni, Milosavljevic je u svojim izjavama gori intervencionista od Dinkica i Djelica zajedno. Prosto mi je neverovatno da jedan takav lik ima tako visok polozaj u DS-u i da je skoro izvesno da ce biti ministar u sledecoj vladi.

Anonymous said...

Jel moze neko da mi objasni tacnu ulogu privrednih komora bile clanstvo dobrovoljno ili obavezno? Gledao sam sajt PKS, nista ne pise osim klasicnog blebetanja.

Anonymous said...

Pa samo se klasicnim blebetanjem i bave.

Cilj treba da im bude promocija interesa biznisa, a neke se bave i obukom i slicno. Kod nas je, naravno, situacija drugacija, pa je jedno vreme (krajem 90-ih) PKS cak davala dozvole za uvoz proizvoda. Sada, u sustini, PKS ne radi nista... Imaju sektore koji se bave razlicitim sektorima privrede, a onda od vlade traze da se nesto uradi da se, kao, pomogne tim sektorima. Na kraju krajeva, najpametnije sto mogu da smisle je "unistava nas nelojalna konkurencija - dizite carine!"

Osnovni problem ovakvih "sveobuhvatnih" privrednih komora je sto ne mogu da definisu sta je tacno interes za koji se zalazu. Ako jedan sektor trazi carine na, recimo, cement, kako bi zastitili proizvodjace cementa, pobuni se sektor za gradjevinarstvo koji traze da se carine spuste... I tako stalno. To im znacajno smanjuje uticaj... Samim tim, svi bitni izlaze odatle i formiraju svoja udruzenja (najuticajnija su sasvim sigurno "Privrednik", FIC i Am-Cham, a ima i par uticajnih granskih - recimo Udruzenje proizvodjaca cementa). Tako da su u PKS-u kao aktivna ostala samo propala neprivatizovana preduzeca. A svi im placaju clanarinu. Sve u svemu - lepa plata a nista se ne radi. Jasno mi je zasto ne zele da se bilo sta promeni, odnosno, zasto "nije sada vreme".

Slaviša Tasić said...

Rast jedne zemlje uvek ima uticaj na rast u okruzenju, posebno putem veceg uvoza. Sa padom komunizma otvorila su se nova trzista i od tada neprestano imaju veliki rast.

Anonymous said...

glas za ukidanje obavezne clanarine

Anonymous said...

a u stvari... cudo jedno. Toliko ima tih malih sitnih stvari koje mogu da poprave stvari a stvarno ne kostaju nista. Nikakve tu dodatne investicije nisu potrebne, nikakvi veliki projekti, nikakva ludila. Jedan dan pripreme u vladi jedan dan u skupstini i novi sluzbeni glasnik. Ali ne, to nikome ne pada na pamet. Svi ce da povecaju zaposlenost, smanje korupciju, ali niko nece uraditi jednu tako jednostavnu, logicnu i jeftinu.
stvar.

Ajde i da razumem politicare opste rakse, ali nisu oni jedini. Za njih cove moze da kaze i da ne znaju, ne maju ercepciju ne razumeju. Ali pricamo o ekonomistima. Ljudima od struke. ni njih necete cuti da izlaze sa takvim predlozima. Stvarno koliko ima tih malih sitnih stvari koje leba ne traze a resavaju probleme. Siguran sam na stotine. Ali ne...

I znate nije to samo u ekonomiji. Imam utisak da je prkticno razmisljanje strano u Srbiji. Logika 1. sta je problem 2.sta se moze uraditi da se porblem resi 3. realitacija, je u srbiji zastarsujuca i strana.

Svi vile da ukazu na problem, izrugavju se raspravljaju kako smo eto daleko od sveta i ...idemo dalje. Nikom nista. bili smo pametni regiostrovali problem... a resenje... pa time neka se bavi neko drugi.

Jedna od tema koja mi je ovih dana zapala za oko je prica o ravnopravnosti polova i pripadnice razlicitih zenskih pokreta koje se zrazavaju nad ponasanjem muskaraca i zalazu se za izjednacavanje polozaja zena... Da ne bude zabune smatram ideju legitimnom i opravdanom. Ali problem je sto se prica zavrsila na tome... na uocavanju problema. Nikakvi konkretni predlozi, nikakav plan akcije, nikakvo sta bi moglo da se uradi i kako do toga doci. Deklarisanje, deklarisanje, deklarisanje... prazni intelektualizam.

Izvinite sto sam malo otisao od teme, ali me stvarno fascinira ovo opste deklaratorsko ludilo.

I naravno primedba nije usmerena autoru teksta...
Samo sam zeljan ljudi koji ce reci to je lose, sta moze da se uradi da se to promeni ajde da napravimo plan da to uradimo....