Pages

17 January 2007

Novi Kongres u akciji 2

Novi demokratski Kongres, i njegova predsednica Nensi Pelosi, u koje su i neki američki libertarijanci, poput Niskanena i Lindsaya sa Cato instituta polagali velike nade da će smanjiti kobni rast federalne države, imaju sledeću agendu:

- povećavaju poreze naftnim kompanijama.
- povećavaju minimalnu nadnicu
- obećavaju da će sprečiti "bilo kakvu privatizaciju" social security sistema,
- obećavaju donošenje zakona kojim će se administrativno određivati cene lekova.

Hladan tuš za sve "optimiste", čini mi se.

Ni sad mi nije jasno na osnovu čega su neki američki libertarijanci očekivali išta pozitivno od demokratskog Kongresa, kad ovi nikad nisu ni obećavali (a kamoli da će uraditi) ništa što bi išlo u pravcu deregulacije i smanjenja države. Naprotiv, kao što vidimo, od prvog časa ne kriju svoje namere da primene standardnu tax and spend filozofiju Demokratske stranke.

A ovde je analiza pitanja ko je pravi pobednik kongresnih izbora, i indirektno objašnjenje najavljenih zakonskih mera, kao i onoga što sledi u budućnosti:

The Democrats’ capture of Congress gives unprecedented power to the Congressional Progressive Caucus (CPC)—the organized left wing of the party. Among its expected 70 members in the 110th Congress, at least seven are slated to chair powerful congressional committees and a dozen or more will head subcommittees. In 2005 the Caucus created a fundraising arm, the American Progressive Caucus Policy Foundation (APCPF), whose capacity to inflict long-term damage on American liberty should not be underestimated.

Dakle, ekstremni levičari unutar Demokratske stranke su dobili krila i 12 novih mesta u Kongresu, a neko očekuje da taj Kongres bude sa više sluha za libertarijanske ideje od prethodnog.

No comments: