U utorak se na američkim izborima u 11 država glasa za još jednu stvar, koja dobija malo medijske pažnje ali je po mnogo čemu važnija od samih izbora za Kongres. Tih 11 država će imati referendum o ustavnim amandmanima za naknadnu zaštitu privatno g vlasništva.
Prošle godine je Vrhovni sud, tumač američkog ustava i dugoročno najvažnija institucija u SAD, doneo dosta osporavanu odluku u slučaju Kelo v. New London. U američkom ustavu piše da država ima pravo na eksproprijaciju privatne svojine uz nadoknadu, ako je to u javnom interesu. New London je grad koji je od g-đe Susan Kelo pokušao da otkupi posed da bi tu privatna firma gradila razvojni projekat sa novim naseljem, tržnim centrom itd. Ali Susan Kelo uopšte nije htela da prodaje svoj posed sa kućom u kojoj je živela. New London je tužio i na kraju je stvar otišla skroz do Vrhovnog suda koji je tesno, sa 5:4 odlučio u korist New London. Kelo je bila primorana da proda kuću. Obrazloženje Vrhovnog suda je bilo da je razvojni projekat zbog kojeg se svojina oduzima ekonomski dobar za ceo region. Prigovor manjine da privatna svojina ne može biti oduzeta zbog radova drugog privatnog investitora, bez obzira kakvi su ekonomski efekti svega toga.
Pošto su u običajnom pravu presedani veoma važni, to je značilo da sada privatne firme imaju otvorena vrata da preko lokalnih vlasti primoravaju druge građane da im prodaju imovinu, uz nadoknadu koju odredi sud.
Ali sada 11 država glasa za ustavne amandmane koji eksplicitno zabranjuju da se ovako nešto dogodi u njima, bez obzira na Kelo presedan. Očekuje se da ih svi prihvate. Još je lepše što je ova inicijativa u mnogo slučajeva došla od samih građana koji hoće da se zaštite od progresivnih sudova.
No comments:
Post a Comment